☰ Menu
Publiczna Szkoła Podstawowa im Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie

Niedziela 05.02.2023

A A A A
A A+ A++
zaawansowane

Historia szkoły

Pierwsze wzmianki o szkole spotykamy juz w XV wieku. Została ona założona przez Jacka Michałowskiego - dziedzica Michałowa. Uczono w niej elementów czytania, pisania i rachowania. Szkoła ta, z przerwami po kolejnych pożarach, ciągle odbudowywana, działała do 1782 roku. Po największym pożarze Wrociszewa nie została odbudowana ze wzgledu na problemy finansowe.
 
W 1826 roku została powołana do życia nowa szkoła, którą powierzono Władysławowi Buksakowowi. Poczatkowo mieściła sie ona w budynku parafialnym.
 
W 1891 roku staraniem miejscowych obywateli została wybudowana, przez cieślę Franciszka Gidykę, szkoła drewniana, która zawierała mieszkanie dla nauczyciela i jedną obszerną, widną klasę.
 
W 1919 roku szkoła we Wrociszewie mieściła się w jednej sali o powierzchni 36 m2 i liczyła 64 uczniów. Po utworzeniu drugiej klasy, jeden oddział mieścił się w Biskupicach Nowych. W późniejszych latach powstały oddziały w Zastrużu i Palczewie. W roku szkolnym 1926/1927 uczęszczało do szkoły 412 uczniów w 10 różnych oddziałach.
 
11 marca 1927 roku w szkole w Biskupicach Nowych odbyło się posiedzenie Dozoru Szkolnego, na którym postanowiono przystąpić do budowy nowego budynku szkolnego we Wrociszewie.
 
W 1928 roku rozpoczeto budowę nowego gmachu szkolnego. W ciągu dwóch lat postawiono dwupiętrowy budynek w stanie surowym i przykryto blaszanym dachem. Wykończono tylko dwie sale i oddano je do użytku 16 listopada 1930 roku. Dalsze prace zostały wstrzymane z powodu braku pieniędzy w budżecie.
 
W ciągu kilku najbliższych lat szkoła była w centrum zainteresowania środowiska wrociszewskiego, które wkładało wiele pracy i pieniędzy w nowy budynek, dbając o jego wygląd zewnętrzny i wewnętrzny. Nie zapominano o zakupie i zgromadzeniu potrzebnych pomocy dydaktycznych. Wkrótce dzieci po raz pierwszy usłyszały dzwonki elektryczne. Niestety wojna przerwała wspaniały, jak na ówczesne czasy, rozwój i wyposażenie szkoły wiejskiej.
 
Wybuch II wojny światowej opóźnił rozpoczęcie roku szkolnego 1939/1940. Niemcy wprowadzili zakaz nauki historii i geografii Polski. Dzieciom zabroniono korzystać z podręczników w języku polskim. Podczas wojny wielu nauczycieli pracujących w szkole działało w oddziałach AK "Głuszec" obwodu Grójec. W okresie okupacji zajęcia lekcyjne były dwukrotnie przerywane. W czasie działań wojennych mury szkolne nie uległy poważniejszemu zniszczeniu.
 
Dnia 15 stycznia 1945 roku Wrociszew został wyzwolony. Do 1948 roku trwały prace remontowe, odnawianie i malowanie.
 
21 listopada 1962 roku o godzinie 2125 po raz pierwszy zabłysnęło światło elektryczne, a w 1969 roku doprowadzono wodę. Następnie zostało założone centralne ogrzewanie, a dwa lata później oddano do użytku salę gimnastyczną.
 
27 września 2001 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, w której brało udział wielu znamienitych gości. Uroczystość ropoczęła się mszą celebrowaną przez Prymasa Józefa Glempa. Później nastąpiło poświęcenie sztandaru szkoły i tablicy patrona. Uczniowie zaprezentowali ciekawy program artystyczny i po raz pierwszy zaśpiewali hymn szkoły.
 
HYMN SZKOŁY
 
Prymas Wyszyński świadectwem swym,
wskazuje drogę miłości.
Jemu wdzięczni składamy hold - 
obrońcy prawdy, wolności.
 
Ref. Podążajmy śladami patrona,
 
męstwa w nas nikt nie pokona.
Kochajmy Ojczyznę, wolności jej strzeżmy
i miłość wszystkim nieśmy.
 
Miłości Ojczyzny uczy nas,
dla niej ponosić ofiary.
Kochać ja bardziej niż serce swe,
służyć jej zawsze bez miary.
 
Ref. Podążajmy śladami patrona ...
 
On dla nas wszystkich wzorem jest,
mamy zlo dobrem zwyciężać.
Pokój i miłość każdemu nieść,
dekalog mieć za oręże.
Wytworzył:
Udostępnił:
Gowin Małgorzata
(2015-03-06 21:03:00)
Ostatnio zmodyfikował:
Gowin Małgorzata
(2015-03-06 21:03:49)
       DRUKUJ TĘ STRONĘ Obrazek drukarki    
 
liczba odwiedzin: 14428